Czy dieta 1200 kcal jest zdrowa i bezpieczna? - Catering dietetyczny Rzeszów - Smartbox-catering.pl

Czy dieta 1200 kcal jest zdrowa i bezpieczna?

dieta 1200 kalorii - czy jest bezpieczna?

Lubimy dobrze wyglądać, co w dużej mierze przekłada się także na nasze samopoczucie. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz w życiu nie wypróbowała żadnej diety. Są i tacy, którzy przetestowali już wszystkie z możliwych. Jedną z popularnych diet jest dieta 1200 kalorii. Dowiedźmy się czegoś więcej na jej temat.

Według niektórych, każdy naddatek tłuszczu powinien być zwalczony przez intensywny trening oraz rygorystyczną dietę. Walka taka często kończy się efektem yo-yo, czyli kolejnymi dodatkowymi kilogramami. Szukamy więc sprawdzonego sposobu, by raz na zawsze pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej i cieszyć upragnioną sylwetką. Dieta oczywiście jest odpowiednim pomysłem, jednak musi być ona sprawdzona, dopasowana do naszego organizmu i najlepiej by była prowadzona pod okiem dietetyka. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że przyniesie nam ona więcej pożytku niż szkód.

Czym jest dieta 1200 kcal?

Dieta 1200 kalorii inaczej nazywana jest dietą biurową. Powstała z myślą o wszystkich osobach, które znaczną część swojego życia spędzają przed ekranem monitora. Obliczono, że powyższa dawka kalorii wystarcza do funkcjonowania, nie obciąża organizmu a nawet pozwala zrzucić parę zbędnych kilogramów.

Dietetycy walczą ze stereotypem, który sugeruje, że dieta 1200 kalorii jest niebezpieczna. Jednak od razu wyjaśniają także, że z racji tego, iż jej głównym celem jest jak najszybsza redukcja tkanki tłuszczowej, powinna być to dieta stosowana doraźnie i sporadycznie, ponieważ długotrwała utrata wagi może prowadzić do chorób takich jak anemia czy anoreksja.

Dieta 1200 kalorii, jeżeli jest stosowana z głową i przy odpowiednim wsparciu dietetyka, jest idealnym rozwiązaniem na szybką redukcję wagi za pomocą niskokalorycznego menu. Nieprzekraczalna bariera wzorca żywieniowego wynosi właśnie 1200 kalorii i jest to najniższy próg, którego nie powinno się przekraczać. Osoby korzystające z diety 1200 kalorii często po kilku dniach, gdy ich organizm przyzwyczai się do obniżonej dawki pożywienia, odstawiają kolejne przekąski, przez co mogą wystąpić u nich niewielkie zaburzenia w postaci zawrotów czy bólów głowy oraz bólów stawów. Są to jednak odczucia przejściowe.

W wielu krajach dieta 1200 kalorii jest akceptowana a jej przebieg- niczym skomplikowany zabieg medyczny- odbywa się w warunkach szpitalnych pod nadzorem grupy specjalistów składającej się z doktora, dietetyka oraz pielęgniarki, którzy na bieżąco monitorują parametry człowieka. W innych krajach dieta ta możliwa jest do zrealizowania pod postacią diety pudełkowej, dostarczanej prosto pod drzwi zamawiającego. Składa się ona z pięciu niskokalorycznych posiłków, jednak skomponowana jest w taki sposób, aby dostarczała jak największej ilości witam. 

1200 to mało?

Przeciętny człowiek potrzebuje około 2000 kalorii dziennie. Dokładne parametry można określić za pomocą specjalistycznego sprzętu, który dokładnie wylicza określoną dawkę energii oraz przedstawia charakterystykę ciała w postaci ilości wody, tkanki tłuszczowej, wagi kości, itp. 1200 kalorii jest wystarczające, jednak nie dla każdego. Nie należy więc od razu rzucać się na głęboką wodę, tylko przed zastosowaniem diety niskokalorycznej, przez pewien czas stosować inną dietę. Ponadto musimy wybrać pomiędzy dietą a aktywnością fizyczną- jeśli bowiem chcemy stosować dietę i ćwiczyć codziennie na siłowni, z pewnością dieta 1200 kalorii odpada w takim przypadku. Oczywiście nie mówimy tu o lekkiej aktywności, która jest wskazana podczas każdej diety, takiej jak spacer czy nordic walking.

Reasumując dieta 1200 kalorii jest zdrowa i bezpieczna pod warunkiem, że stosujemy ją po konsultacji i pod okiem specjalisty. Tylko odpowiednio przygotowane menu pozwoli na zachowanie w naszym organizmie odpowiedniej dawki witamin, minerałów i podstawowych materiałów budulcowych naszych komórek, dzięki którym możemy prawidłowo funkcjonować.