Dieta ketogeniczna - dlaczego warto ją zastosować? - Wady i zalety

Dieta ketogeniczna – dlaczego warto ją zastosować? – Wady i zalety

Dieta ketogeniczna - dlaczego warto ją zastosować? Wady i zalety

Dieta ketogeniczna to ostatnimi czasy jeden z najpopularniejszych rodzajów diet, który ciągle zyskuje nowych zwolenników. Jej podstawowe założenie można streścić w określeniu „jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”. Choć to wydaje się być niezwykle proste, jest to jedna z diet, która w sposób szczególny powinna odbywać się pod okiem dietetyka, który prawidłowo skomponuje posiłki tak, by była ona i skuteczna, i bezpieczna. Poznajmy więc najważniejsze informacje związane z dietą keto.

Dieta ketogeniczna i jej podstawowe zasady

Dieta ketogeniczna to całkowita zmiana sposobu żywienia, wpływająca na procesy metaboliczne zachodzące w ciele człowieka. W diecie tej królują tłuszcze, natomiast węglowodany zostały całkowicie wykluczone. Wydawałoby się, że nadmiar tłuszczu w diecie spowoduje nagły przyrost tkanki tłuszczowej, natomiast dzieje się wręcz odwrotnie- spożywany tłuszcz przyczynia się do jego redukcji w organizmie. Jest to tzw. stan ketozy, a więc pozyskiwanie energii przez organizm z własnej tkanki tłuszczowej. 

Dieta ta została wymyślona przez dr Jana Kwaśniewskiego. O głównym jej założeniu wspomnieliśmy już na początku- jest to jedzenie tłuszczu, które wówczas stanowi główne źródło energii dla naszego organizmu. W diecie tej aż 80-90% spożywanych posiłków stanowią tłuszcze. Mówiliśmy również o wykluczeniu węglowodanów, natomiast dieta keto znacznie ogranicza także cukry, owoce i warzywa. No dobrze, co więc można na niej spożywać? Otóż wszystkie produkty bogate w tłuszcz, a więc tłuste mięsa, ryby, oleje, śmietanę, masło, orzechy. Na pierwszy rzut oka może nie wygląda to zachęcająco, ale z takich składników można przygotować naprawdę ciekawe propozycje. Co więcej, dieta ta cieszy się tak dużym uznaniem nie tylko ze względu na efekty, które pozwala osiągnąć, ale także za to, iż nie powoduje uczucia głodu- czujemy się na niej najedzeni.

Warto nadmienić także, że dieta ketogeniczna jest jedną z diet, która wykorzystywana może być zarówno w skutecznej walce ze zbędnymi kilogramami poprzez spalanie tkanki tłuszczowej, jak również w niektórych terapiach leczniczych- chociażby przywróceniu prawidłowego działania układu sercowo-naczyniowego, leczeniu nadciśnienia, zapobieganiu zawałowi lub udarowi, a także w leczeniu cukrzycy.

Wady i zalety diety keto

Dieta ketogeniczna, tak jak każda inna dieta, ma swoje wady i zalety i choć tych korzystnych dla organizmu jest znacznie więcej, to jednak przed podjęciem decyzji o jej stosowaniu, należy zapoznać się z jedną i drugą stroną medalu.

Zacznijmy więc od zalet. Głównym celem diety ketogenicznej jest spadek masy ciała i jeśli prawidłowo przestrzegamy zasad diety, szybko zauważymy tego efekty. Co ważne, dieta ta doskonale radzi sobie ze szczególnie opornym tłuszczem, który ciężko pozbyć się innymi sposobami. W pierwszych miesiącach stosowania diety poprawia się nasze samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne- czujemy się lekko, mamy sporo energii a do tego nie odczuwamy głodu, bowiem zapewnia ona uczucie sytości na długi czas. Lepiej pracuje też nas mózg. Dieta ta eliminuje także dolegliwości trawienne, takie jak chociażby wzdęcia a także ogranicza apetyt na słodkie. Dzięki niej zwiększają się możliwości wytrzymałościowe naszego organizmu w trakcie aktywności fizycznej, dzięki czemu możemy ćwiczyć efektywniej. Jest dietą odpowiednią dla osób w każdym wieku. Pomaga w walce z trądzikiem, reguluje gospodarkę hormonalną oraz przyspiesza regenerację skóry. Ponadto redukuje poziom złego cholesterolu, podnosząc jednocześnie poziom dobrego.

Przejdźmy teraz do wad. Główną jest przede wszystkim to, że nie powinna być ona stosowana długotrwale, bowiem po upływie 2-3 miesięcy zmienia się samopoczucie- pojawia zmęczenie, kłopoty trawienne, chęć na słodkie czy nieprzyjemny zapach ciała. Dieta ketogeniczna powoduje także częstomocz, przez co może rozwinąć się kamica moczanowa. Jest to sposób żywienia dość restrykcyjny, bowiem początkowo możemy mieć trudność z całkowitej rezygnacji z produktów takich jak owoce czy warzywa. Nie nadaje się również dla osób, które intensywnie ćwiczą siłową bądź wykonujących treningi interwałowe. Dużą trudność stanowi także komponowanie posiłków według zasad diety keto, dlatego decydując się na nią, warto korzystać z ofert cateringu dietetycznego- dzięki temu będziemy mieć pewność, że całość diety przebiega jak należy, z zachowaniem zarówno zasad keto, jak i zasad bezpieczeństwa.  Dieta ta wymaga także dodatkowej suplementacji, gdyż sama jest uboga w witaminy i minerały.

Docierając do końca artykułu wiemy już, dlaczego warto zastosować dietę ketogeniczną. Wydaje się być ona najlepszym wyborem spośród wszystkich diet redukcyjnych, gdyż szybko przynosi oczekiwane rezultaty. To dieta doskonała dla osób mających pewne problemy zdrowotne, odczuwających ciągły głód a także dla tych, które chcą zyskać piękną sylwetkę i pozbyć się szczególnie opornego tłuszczu. Niemniej dieta keto jest dość wymagająca i specyficzna, dlatego decydując się na jej stosowanie, warto robić to pod okiem specjalistów.