Od czego rozpocząć zdrowe odżywianie? Nowy rok, nowe nawyki żywieniowe - Catering dietetyczny Rzeszów - Smartbox-catering.pl

Od czego rozpocząć zdrowe odżywianie? Nowy rok, nowe nawyki żywieniowe

jak rozpocząć zdrowe odżywianie

Wraz z nadejściem Nowego Roku wszyscy wzajemnie życzymy sobie, by był on lepszy od tego mijającego wierząc, że tak faktycznie się stanie. Tymczasem pewnie zdajemy sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to, z jakimi efektami kończyć będziemy ten rok, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest to dotyczące naszego odżywiania- diety, stylu życia, zdrowego odżywiania, nawyków żywieniowych i podobnych. Oczywiście jest to dobry czas, by wprowadzić zmiany w swoim sposobie odżywiania, jednak aby były to zmiany na lepsze i co najważniejsze- stałe, należy wiedzieć od czego zacząć i poznać najważniejsze zasady prawidłowego żywienia.

Nawyki żywieniowe- czym są

Zdrowy styl życia, różnorakie diety, nawyki żywieniowe- to tematy często poruszane w dzisiejszych czasach i nic w tym dziwnego, bowiem od nich w dużej mierze zależy nasze zdrowie i życie. Z drugiej strony każdy z nas chce być zdrowy, piękny, szczęśliwy, dlatego nawet jeśli dotychczas nie przywiązywałeś zbytniej uwago do tego, co jesz, warto jak najszybciej to zmienić- po pierwsze dla samego siebie, po drugie dla swoich bliskich.

Każdy człowiek ma jakieś nawyki żywieniowe- jest to bowiem nic innego, jak sposób odżywiania, a więc to co, jak, kiedy, w jakich ilościach codziennie spożywamy. Prawidłowe nawyki żywieniowe to te, które przyczyniają się do zachowania naszego zdrowia, właściwej wagi ciała, wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, są dobre dla naszej skóry, włosów oraz paznokci. Istotne jest także to, że zdrowe odżywianie powinno stać się naszym stylem życia, czymś, co pokochamy- wiadomo że początki mogą być trudniejsze, ale z czasem powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że tylko to zagwarantuje nam zdrowie i prawidłową kondycję naszego ciała.

Zdrowe odżywianie- od czego zacząć i o czym pamiętać

Zdrowe odżywianie powinno być pewną dietą, która nigdy się nie kończy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy prawidłowych, zdrowych i bezpiecznych nawyków żywieniowych, które powinniśmy zastosować w swoim życiu. Obalamy także mit na temat tego, że zdrowe żywienie wymaga sporej ilości czasu, pieniędzy oraz wielu wyrzeczeń- dobrze będzie wytrwać w swoich postanowieniach przez pewien czas by przekonać się, że zdrowe odżywianie wcale nie jest czymś, co uprzykrza życie.

Wszystko zaczyna się od głowy

Pierwsze bowiem co musimy zrobić, to podjąć postanowienie stosowania nowych, zdrowych nawyków żywieniowych- nie od jutra, od teraz. Niech to będzie decyzja świadoma, przemyślana, przygotowana, gdyż wtedy istnieje większa szansa na wytrwanie i jej powodzenie. Często bowiem hasła „zdrowej żywności”, „właściwej diety”, „prawidłowego żywienia” obijają nam się tylko o uszy i niby wiemy, że jest to gwarantem naszego zdrowia, a w rzeczywistości nie przykładamy do tego tak dużego znaczenia, znów pomijając śniadanie, pijąc trzecią kawę czy objadając się słodyczami przed telewizorem. Niech więc początek nowego roku będzie decyzją o „nowej/nowym ja”.

Regularność jedzenia

Jest to jeden z najważniejszych elementów zdrowego żywienia- musimy regularnie dostarczać swojemu organizmowi składniki odżywcze, dzięki którym może on prawidłowo funkcjonować. Regularne jedzenie sprawia, że organizm korzysta na bieżąco z tego, co mu dostarczamy, bez potrzeby magazynowania. Gdy tej systematyczności brakuje, organizm odbiera to jako konieczność gromadzenia zapasu, by nie zabrakło mu energii, w efekcie czego pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej.

4-5 posiłków dziennie

Jeszcze do niedawna tak popularna zasada mówiąca „śniadanie zjedź sam, obiadem podziel się z przyjacielem a kolację oddaj wrogowi” bądź „śniadanie jedz jak król, obiad jak książę a kolację oddaj wrogowi” straciła na wartości. Dziś bowiem wiadomo, że tylko regularne spożywanie posiłków w odstępach co 2-3 godziny, a więc 4-5 posiłków dziennie, gwarantuje stałą dostawę energii naszemu organizmowi.

Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenia, tylko z tym należy się zgodzić- śniadanie powinno być iście królewskie i w żadnym wypadku nie powinniśmy go pomijać. Śniadanie powinniśmy zjeść w czasie do 30 minut po przebudzeniu, dzięki czemu nasz organizm zostanie prawidłowo pobudzony do działania i pracy na pełnych obrotach.

Zbilansowana dieta

Nasze posiłki powinny  być urozmaicone, a więc zawierać przede wszystkim wszelkie produkty zbożowe- najlepiej z pełnego ziarna (pieczywo, kasze, makarony), produkty mleczne (mleko, sery, jogurty, kefiry), mięsa, ryby, jaja, owoce i warzywa oraz tłuszcze jadalne. Tylko urozmaicona dieta dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, w tym także witamin i mikroelementów.

Zdrowa żywność

Na równi z tym ile jemy jest to, co jemy. Należy spożywać produkty jak najmniej przetworzone, powstrzymywać się od jedzenia fast-foodów oraz dań gotowych, które zawierają spore ilości konserwantów i wzmacniaczy. Zdrowa żywność to żywność naturalna, z przewagą owoców i warzyw. Idealne proporcje danego posiłku to: 50% warzyw, 30% pełnoziarnistych węglowodanów, 20% białka.

Pij na zdrowie

Oczywiście chodzi tu o picie wody. Tutaj tak samo ważna jest ilość oraz regularność. Dlaczego? Po pierwsze, woda pełni bardzo istotną rolę w naszym organizmie, gdyż odpowiada za transport substancji odżywczych oraz uczestniczy w niemal wszystkich procesach zachodzących w ciele ludzkim. Dorosły człowiek powinien wypijać 2l wody dziennie, w okresie letnim lub podczas wzmożonej aktywności fizycznej 3l i więcej. Powinniśmy to robić regularnie, przez cały dzień, gdyż wody nie można napić się na zapas.

Jak najmniej cukru

Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie cukru z naszego żywienia. Chodzi tutaj jednak o podjadanie słodyczy, które są wyłącznie źródłem pustych kalorii. Jeśli najdzie nas ochota na słodkie, spróbujmy zjeść jakiś owoc lub kawałek czekolady.

To kilka najważniejszych elementów, o których należy pamiętać rozpoczynając zdrowe odżywianie. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z opcji cateringów dietetycznych, dzięki którym codziennie otrzymujemy zestaw świeżych, zdrowych, zbilansowanych posiłków, według indywidualnie dobranego zapotrzebowania kalorycznego. Jest to sprawdzona i skuteczna pomoc na początku drogi w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.