Regularne jedzenie a metabolizm - Catering dietetyczny Rzeszów - Smartbox-catering.pl

Regularne jedzenie a metabolizm

regularne jedzenie a metabolizm

Jeszcze do niedawna, mówiąc o jakiejkolwiek diecie, przychodziła nam na myśl wizja nieustannego głodzenia się, minimalistycznych porcji, mnóstwa wyrzeczeń i  niebotycznego samozaparcia. Dziś już wiemy, że zdrowa a przede wszystkim skuteczna dieta i prawidłowe odżywianie wyglądać powinny zupełnie inaczej a regularne jedzenie jest ich podstawą. Ma to ogromny wpływ na nasz metabolizm, który jest kluczem do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Odpowiedni metabolizm można wypracować

Metabolizm to szereg zachodzących procesów w organizmie ludzkim, które prowadzą do przemiany materii na materiał energetyczny, wykorzystywany przez człowieka do prawidłowego funkcjonowania. U osób z nadwagą, głównym czynnikiem przyczyniającym się do nadmiernej wagi, praktycznie zawsze jest słaba przemiana materii. Jednak prawdą jest też, że to nie metabolizm jest winny temu, że posiadamy naddatki w postaci tkanki tłuszczowej, tylko wina leży po naszej stronie, gdyż poprzez nieprawidłowe odżywianie zaburzamy cały jego proces. Jednym z kluczy do sukcesu jest uregulowania swojego organizmu tak, aby móc w ostatecznym efekcie cieszyć się smukłą sylwetką. Aby tak było, kalorie powinny być dostarczane do organizmy w małych ilościach, w równych odstępach czasowych, a więc istotna jest przede wszystkim regularność jedzenia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można to w łatwy sposób wypracować. Jest jeden warunek, trzeba zacząć jak najszybciej, najlepiej od zaraz!

Jak zadbać o prawidłowy metabolizm?

Każdy dietetyk rozpoczyna swoją rozmowę od pytania: „czy spożywa pan/pani posiłki regularnie?”. Założeniem człowieka planującego przejść na dietę jest spożywanie jak najmniejszej ilości kalorii, co wiąże się z ograniczeniem spożywanych potraw oraz wyszukiwaniem składników o jak najniższej wartości energetycznej. Jest to jedna z najgorszych praktyk, którą niestety nieświadomie wybiera większość osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Aby utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie posiłki powinny być spożywane w odstępach czasowych do 3-4 godz. W ciągu dnia, w menu, powinno znaleźć się więc około sześciu posiłków. Drastyczna dieta, katowanie się ćwiczeniami oraz spożywanie sucharków przez cały dzień, niewątpliwie przyczyni się do szybkiej utraty wagi, jednak jest to niezdrowe podejście, które nie pozwala nasycić się organizmowi w odpowiednim stopniu. Metoda ta prowadzi również do spowolnienia metabolizmu do minimum, który działa wówczas jak tarcza obronna, zapobiegając utracie jakże drogocennych w tym przypadku kalorii. Po ukończeniu diety metabolizm wkracza na najwyższy poziom, wysyłając informację do mózgu o wysokim zapotrzebowaniu na energię. Dieta taka kończy się znanym wielu efektem jo-jo, a więc powróceniem do wagi sprzed jej rozpoczęcia a niekiedy nawet z dużym naddatkiem, poprzez wysokie łaknienie na pożywnie.

Oprócz tego ile razy i w jakich odstępach spożywamy posiłki, ważne jest także co jemy. Nasz metabolizm mogą zachwiać wszelakiego rodzaju dania nasycone tłuszczami prostymi oraz tzw. białą śmiercią, czyli solą kamienną. Dlatego z codziennych przyzwyczajeń żywieniowych powinniśmy definitywnie usunąć chipsy, hamburgery, kebaby, frytki i inne „zapychacze”. Istotne jest spożywanie zbilansowanych, różnorodnych posiłków- najlepiej, gdy menu zostanie przygotowane przez dietetyka lub przez specjalistyczny catering, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że spożywamy posiłki dedykowane naszemu zapotrzebowaniu. Tylko wtedy efekty będą najlepsze.

Skuteczne odchudzanie to takie, które nie jest głodówką a jego skutki są odczuwane przez długi czas. Wiele osób korzystających z usług profesjonalnych dietetyków twierdzi, że spożywanie regularnych posiłków, według odpowiednio rozpisanej diety sprawiało, że nigdy nie głodowali a jednocześnie chudli i czuli się doskonale. Nawet w przypadku diety pudełkowej, która jest sprawdzona i godna uwagi, sprowadza się wszystko do przyzwyczajeń i regularności.

Czy regularne spożywanie posiłków ma jakieś wady?

Przeprogramowanie swojego zegara biologicznego oraz codziennego życia na tryb regularny, to nie lada wyzwanie. Osoba, która unikała śniadań jak ognia, drugie śniadanie traktowała jako okazję do spożycia na szybko czegoś słodkiego i kawy, a obiad był tak naprawdę obfitą kolacją, będzie traktowała tryb regularny jako torturę. Należy pamiętać jednak, że śniadanie to podstawa. Oczywiście dla wielu osób wymówką może być praca oraz inne argumenty, jednak menu dzienne można rozplanować już dzień a nawet kilka dni wcześniej w taki sposób, aby móc przygotować posiłki odpowiednio wcześniej. Takie jedzenie spakowane w pojemniczki można zabrać ze sobą, np. do pracy czy na uczelnię. 

Mimo trudności, po paru dniach wyrzeczeń, szybko można zapomnieć o starych nawykach i organizm po pewnym czasie będzie sam wysyłał sygnały o zapotrzebowaniu na kalorie. Jeżeli martwimy się o swój metabolizm to należy pamiętać, że żyje on w ścisłej symbiozie ze słowem „regularność”, dlatego jeżeli dostosujemy się do powyższych rad, będzie on automatycznie dostosowywał się do nowego trybu życia. A to wszystko dla naszego zdrowia, wyglądu i dobrego samopoczucia.

Jeśli do tej pory miałeś problem z regularnym jedzeniem, to właśnie teraz jest najlepszy moment, by w końcu zacząć stosować się do powyższych rad i według nich się odżywiać. Szybko zapomnisz o początkowych trudnościach z tym związanych, a jeszcze szybciej poczujesz pozytywne efekty tego „zdrowego zamieszania” w twoim organizmie.

Dodaj komentarz