Dlaczego nie mogę schudnąć? Najczęstsze przyczyny - Catering dietetyczny Rzeszów - Smartbox-catering.pl

Dlaczego nie mogę schudnąć? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego nie mogę schudnąć

Problem ze zrzuceniem nadmiaru wagi – mimo szczerych chęci i starań- ma już co czwarta dorosła osoba w Polsce. Według przewidywań Narodowego Funduszu Zdrowia problem ten będzie niestety narastać, przez co w 2026 roku można spodziewać się fali ludzi chorobowo otyłych. Co więc tak naprawdę wpływa na to, jak wyglądamy i ile ważymy? I dlaczego, pomimo wspomnianych chęci, nie możemy pozbyć się zbytecznych kilogramów? Dzięki poznaniu najczęstszych przyczyn będziemy wiedzieli w jaki sposób sobie z tym radzić, co przełoży się na osiągnięcie upragnionych celów.

Mimo wielu starań, waga nadal utrzymuje się na wysokim poziomie

Najczęściej jest to spowodowane złymi przyzwyczajeniami żywieniowymi, rzadziej zaś wadami genetycznymi, schorzeniami oraz chorobami niezdiagnozowanymi. Podczas rygorystycznej diety oraz poważnych planów na zrzucenie sporej ilości tkanki tłuszczowej, warto sięgnąć po poradę specjalisty dietetyka, który w sposób indywidualny przyjrzy się zarówno Tobie, jak i Twojemu dotychczasowemu żywieniu. Dzięki temu będzie w stanie dobrać właściwe działania, ku osiągnięciu zdrowia i upragnionej sylwetki.

Stosuję dietę i nie chudnę

Główną przyczyną otyłości jest stosowanie nieprawidłowej diety. Dieta powinna być bowiem nie tym, co zmieniamy w nieskończoność i stosujemy po kilka dni, góra tygodni, lecz stać się sposobem na życie, czymś koniecznym, powtarzalnym i akceptowanym. Należy tu pamiętać o bardzo istotnej sprawie, a mianowicie że stosowanie gotowej diety znalezionej w sieci lub przekazanej przez znajomą, również może zakończyć się dodatkowymi kilogramami na wadze. Mylne interpretowanie lub nadgorliwość w jedzeniu kończy się nieświadomą głodówką, która doprowadza organizm do obrony, wynikiem takiego działania jest efekt yo-yo.

Jest to spowodowane tym, że mimo usilnych starań, diety uniwersalnej jeszcze nikt nie wymyślił. Każdy człowiek różni się od siebie pod pewnymi względami, dlatego menu powinno być rozpisane indywidualnie pod niego. Planując odchudzanie warto pomyśleć o zasięgnięciu porad dietetyka, który stworzy spersonalizowane menu w oparciu o wcześniejszy wywiad z klientem. Można także skorzystać z oferty diety cateringowej, dzięki czemu nie musimy martwić się zakupami, przygotowywaniem potraw, obliczaniem kalorii- a więc jest to jeden z najlepszych i najkorzystniejszych wariantów, a jednocześnie bezpieczny, wygodny i smaczny.

Nie mogę schudnąć z powodu zażywanych leków

Osoby chorujące, które w związku ze swoją chorobą muszą przyjmować masę leków, mogą faktycznie mieć problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Najlepiej zapytać wówczas lekarza o dostępne możliwości, gdyż zdrowie jest przecież najważniejszym aspektem. Do farmaceutyków tych zaliczyć możemy przede wszystkim antydeoresanty, beta-blokery, kortykosteroidy czy antykoncepcję hormonalną.

Brak ruchu i nawet dieta nie pomoże

Ruch to nie tylko zdrowie, ale również i szczupła, smukła sylwetka. Najdrobniejsza aktywność fizyczna prowadzi do przyśpieszenia metabolizmu. Siedzący tryb pracy oraz leniwy tryb życia prowadzi do przełączenia organizmu ludzkiego w tzw. tryb „stand by”, tj. magazynowanie. Jeżeli styl życia zmusza nas do częstego siedzenia, należy uaktywnić organizm w nieoczekiwanych dla niego momentach. Wybranie roweru zamiast auta czy spaceru zamiast komunikacji miejskiej na pewno wpłynie pozytywnie na samopoczucie. Drobny trening to zastrzyk energetyczny, który zmotywuje do kolejnych aktywności fizycznych, takich jak aerobik czy pływanie.

Woda pozwoli schudnąć

Woda to najważniejszy składnik, który znajduje się w ludzkim ciele. W wielu przypadkach pragnienie jest mylone z łaknieniem. W finale wygrywa zawsze przekąską, która likwiduje ten dyskomfort na jakiś czas. Brak wody to również zagrożenie dla zdrowia. Przy nadwadze warto zaszczepić w sobie nawyk regularnego spożywania wody, której brak może być przyczyną dodatkowych kilogramów, które nie chcą spaść z wagi.

Stres – przyjaciel otyłych

„Gikokortykosteroid to steryd wydzielany podczas sytuacji stresowych. W połączeniu z kortyzolem upośledza on organizm oraz powoduje otyłość brzuszną. Podobny efekt przyniesie brak snu, który pobudza kortyzol a także leptynę i greline. Są to hormony, które wysyłają sygnał do organizmu o niedojedzeniu, wynikiem czego będzie właśnie ciągłe poczucie głodu oraz chęci łaknienia.  Widocznym objawem otyłość stresowej są nieproporcjonalnie szczupłe kończyny. Aby wyzbyć się kortyzolu z organizmu warto zainwestować swój czas w krótkie spacery lub medytacje”. mówi nam Pan Jakub psychoterapeuta z kliniki – https://kielczyk.pl/

Słaba wola

Znów postanowienie noworoczne o zdrowym odżywianiu spełzło na niczym. Powodów może być wiele- zbyt raptowne wprowadzanie zmian i zwykłe niewytrwanie w postanowieniu, nieumiejętne obliczanie kalorii, słaba wola. Musimy więc na poważnie wziąć do siebie słowa o zdrowym odżywianiu, jako czymś, co naprawdę wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i życie.

Jak pozbyć się nadmiaru wagi? Skonsultuj się z dietetykiem!

Skonsultowanie się z dietetykiem jest niezwykle ważne, gdy chcemy pozbyć się nadmiaru wagi. Specjalista ten bowiem na podstawie indywidualnego wywiadu i analizy naszego żywienia, będzie w stanie dobrać właściwe działania, aby osiągnąć upragnioną sylwetkę. Dietetyk Warszawa stworzy spersonalizowane menu, uwzględniając nasze preferencje smakowe i potrzeby organizmu, co przełoży się na zdrowie i skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów. Warto także skorzystać z oferty cateringów dietetycznych, które zapewnią nam wygodne, smaczne i bezpieczne odżywianie, bez konieczności martwienia się zakupami i przygotowywaniem posiłków.

Gdy zawodzi dieta oraz wszystkie powyższe rady. Gdy zamiast gubić, nabywasz nowe kilogramy oznacza to, że cierpisz na problem z metabolizmem. Jedynym rozwiązaniem będzie  wówczas konsultacja specjalistyczna z dietetykiem a niekiedy nawet i doktorem. Warto także sięgnąć po ofertę cateringów dietetycznych, gdyż jest to naprawdę spore ułatwienie, pomoc i motywacja dla tych, którzy chcą zmienić siebie i swoje odżywianie.